old version, will be for the most part edited (sketch)
Karel Coma No mne by tedy zajimalo, když teda ty homeopatika nefungujou a je to vsechno podvod, proč jsou některá pouze na predpis?
 · Reply · 42m
Skeptic Sci
Skeptic Sci Hrozně dlouhý příběh, v UK si je zavedli, tuším 2016, i do zdravotního systému atd. Asi už to budu muset celé sepsat se všemi logickými klamy, jež se vydávají za pozitiva vč. placebo efektu, přísunu peněz do zdr. systému a odlehčení lékařům atd. apod.

 · Reply · 36m · Edited

Honza Forman
Honza Forman Homeopatika se skrze Francii dostala do Evropského lékopisu. Některá homeopatika jsou na předpis, protože o to požádal výrobce, není to o jejich účinnosti.

 · Reply · 21m · Edited

Karel Coma
Karel Coma No popsal jste to hezky, jen stále nevím proč by to pro boha nějaká firma dělala?

Manage

 · Reply · 19m

Karel Coma
Karel Coma Přeci jsem-li podvodník, tak budu chtít prodat co nejvice a ne než mi to povolí doktor distribujici predevsim alpatickou medicinu. To nedává logiku.
Skeptic Sci ad podvodník) Jste-li podvodník, budete chtít, aby některá byla na předpis a dostat je i do zdravotního systému a budit důvěru. Třeba Stodal, sice není na předpis, ale není ani homeopatikum, ale fytofarmakum (sirup bez ředění 2x19g + ředěné nesmysly s 3-6CH apod.) a běžela taky na něj velká reklama v TV. Chytrý tah. Není to třeba homeopatikum (což právě lidé nevědí), složené pouze z mléčného cukru, škrobu, etanolu a vody a hypotetické molekuly nějaké bylinky v latinském názvu, aby budili důvěru, jejíž molekulu byste při daném ředění třeba stěží našel v naší galaxii – pro představu.

Manage

 · Reply · 3m · Edited

Skeptic Sci
Skeptic Sci Homeopatický paradox spočívá v tom, že lidé zvyklí na prášky, ale sugestibilní na pojem alternativní, boj proti systému zdr. systému atd., přecházejí na homeopatika a neuvědomují si, že homeopaté využívají, ať již velmi často nevědomky (nízké kritické myšlení) či vědomě, jejich naštvanosti, ale zároveň jejich návyku na snadnou léčbu polykáním tabletek a tak kopírují farmaceutický průmysl a produkují stejné množství pilulek na všechno možné i nemožné (doslova) a mnohem víc, složených pouze z mléčného cukru, škrobu, etanolu a vody. “Léčí” tak vše, od dětského pláče až po rakovinu. Náklady na výrobu stojí řádově desítky haléřů, ale prodejní cena činí stovky korun za několika gramové množství.

Manage

 · Reply · 23m · Edited

Skeptic Sci
Skeptic Sci Některé zdravotní systémy se toho i chytly v minulosti a nikoliv jen kvůli představě, že budou na tom vydělávat, protože výrobní hodnota nula nula nic, marže v 1000 procentech.
Margaret Peony Zrejme nemam chut s vami diskutovat o presnych definicich, pokladam za zbytecne. Jak vim, ze zdravemu pacientovi (ano, mela jsem to napsat hned, misto slovniho spojeni “pacientovi nic nehrozi) homeopatika neublizi? Protoze v nich neni ucinna latka.
Proc ucit pacienta pavede…opet odpovidam, ze nejsem fanouskem homeopatik a nikomu je nedoporucuji. Ale nepokladam za zlocin, pokud nekdo ano, a cini tak s lekarskym titulem na nezavazne stavy. Placebo efekt tu porad je. Timto se loucim.

Manage

 · Reply · 2d

Skeptic Sci
Skeptic Sci A jsme u toho. Jak můžete vědět, že neublíží i zdravému pacientovi, když pacienty této pavědě učíte důvěřovat – důvěřovat homeopatice, kdy věří účinnosti a zpětně ji i následě při problémech vyhledávají bez lékařky a to i na rakovinu, kdy vynechají klasickou léčbu a do problémů důvěry zabředávají, kdy vyhledávají spřízněné weby a nesmysly, jež se na nich vyskytují a dále si maily přeposílají. Vznikají řetězové reakce. Nehledě na další kauzality. Takže Vaše zjednodušení je zcela mylné a chybné. Lékař by vůbec neměl učit pacienta k návyku na tuto pavědu. Proč to dělat pro peníze?

Manage

 · Reply · 2d · Edited

Skeptic Sci
Skeptic Sci Nehledě na to, že tato lékařka, pokud se budeme držet předmětného tvrzení, přímo učí matky a pořádá kurzy k této pavědě a zcela souhlasím s Claire Klingenberg, že by se za to měly vracet tituly.

Manage

 · Reply · 2d · Edited

Claire Klingenberg
Claire Klingenberg Utekl mi velký kus diskuze, ale dovysvětlím svůj postoj, i když to vypadá, že bylo svým způsobem řečeno.
Pokud někdo s titulem MUDr. propaguje metodu nebo “léčbu”, která byla nespočetněkrát ukázána jako nefunkční, bez jakéhokoliv opodstatnění, či která svými principy jde naprosto proti dosavadnímu poznání přírodních zákonů a nemá pro tato svá mimořádná tvrzení mimořádné důkazy, měl by jim titul být odebrán.
Titulem je jim státem připsána určitá autorita v naší společnosti, která je pro spoustu lidí směrodatná. Na tuto autoritu, při ukázání takovéto základní neznalosti svého oboru, naprosto nemají nárok.

2

Manage

 · Reply · 2d

Skeptic Sci
Skeptic Sci Když pacienti následně homeopatika vyhledávají bez lékařské diagnostiky, protože je lékař k tomu neuvážené navedl (vzbudil v nich důvěru v homeopatika) a sami se k nim indikují, vzniká největší problém. To, že někteří tyto kauzality nejsou schopni vidět, je jejich problém ve výrocích, jež je falešným dilema (neublíží, protože nemají účinnost a nevidím problém, když tak lékař činí na nezávažné stavy atd.).

Manage

 · Reply · 1d

Skeptic Sci
Skeptic Sci Samozřejmě existují další negativní kauzality, kdy si vyhledávají informace o homeopatii, následně věří bludům, jež se kolem toho šíří, ať je to TČM či autismus – homeopatické očkování, vyléčení z rakoviny, atd.). Poté tyto informace mezi sebou dále šíří a pavěda roste. Následně se dovolávají lékařů jako autorit, kteří je k homeopatiku indikovali.

Manage

 · Reply · 1d · Edited

Skeptic Sci
Skeptic Sci ještě ad zmiňovaný placebo efekt) Jedná se o klam, kdy se lidé dovolávají účinnosti placebo efektu. Termín placebo je velmi často užívaný a zavádějící termín. Za placebem se skrývají predispozice, chybná diagnostika, imunita či další fyziologické jevy, jež se podílely na vyléčení či zlepšení stavu v jakémkoliv časovém horizontu, které se zaměnily za účinnost placebo efektu či za účinnost terapie (homeopatie, kdy ji následně již bez lékaře a potřebné diagnostiky vyhledávají).

Čím větší počet respondentů v zaslepené studii však máte např. v poslední fázi 3 terapie směřující k registraci, tím více tyto chyby (záměny za účinnost) mají marginální efekt (povětšinou subjektivní na bolest) a poznáme, zda-li je daná terapie účinná či do jaké míry nebo, zda-li je neúčinná k dané nemoci. Např, studie placeba: http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJM200105243442106

I doporučit pacienta pouze k placebu chce tedy velkou zodpovědnost od daného lékaře, že naprosto nezanedbal diagnostiku a je si zcela jist, že se fyziologie a predispozice pacienta s danou nemocí vypořádají a nepotřebuje ani terapeuta a je tedy jeho indikace k placebu zcela správná.

Tím tedy spíše, když pacienti následně homeopatika vyhledávají bez lékařské diagnostiky a sami se k nim indikují atd.Manage

 · Reply · Remove Preview · 1d

Screamin Eagle
Screamin Eagle …za hlavní problém považuji, že tento alternativní způsob “léčby” prezentuje MUDr., tedy vyvolává v mainstreamové populaci dojem, že “to asi má přece jen něco do sebe”. Kdyby to nabízel čaroděj na svém stánku (a přiznejme si, že princip homeopatie spadá spíše do oblasti magie než medicíny), bylo by to v pořádku …. nicméně by to nikdo za 💰 nekoupil. Takže jde pouze o kšeft, navíc se zřejmým zneužitím titulu MUDr. A pokud si někdo chce za balík zlata koupit cukr, nechť tak učiní, ale hezčí by byla soška Panenky Marie z Lourd, která působí stejně účinně a vydrží navždy 🙂 .

Protože se však jedná jen o cukrovou kuličku, nemající účinnou látku, mohou je prodávat jako doplněk stravy, ale marketingově to nazývat alternativní léčbou, protože alternativní je přeci zdravé a proti systému, který nám škodí.

Jelikož se jedná tedy o cukrovou kuličku, nemusí nic zkoumat a vyhnou se tak i všem schvalovacím procesům kontrolních úřadů na účinnost a bezpečnost léků, protože tam, kde není žádná účinnost a je stoprocentní bezpečnost, tedy, pokud nejste zrovna alergičtí na cukr, laktózu, škrob či vodu, není co zkoumat, protože to je, jako byste chtěli zkoumat, zda-li jsou lentilky účinné a bezpečné.

Přidaná hodnota “účinné látky”, pod latinským názvem, je tam v takovém množství,  že to je něco podobného, jako kdybyste do Orlické přehrady hodili jeden Aspirin, dva dny tu přehradu míchali obřím klackem a pak byste lidem s bolestí hlavy tvrdili, ať se jdou z té přehrady napít, že je přestane bolet hlava. Společnost Boiron vám ale nezředí ani ten aspirin, ale hodí vám do té přehrady okvětní lístek arniky horské. Omlouvám se, hodí tam arnika montana. To zní důležitěji.

Nemusí tak provádět a platit drahý výzkum léků. Výzkum, který se skládá ze “třech” hlavních fází, kdy každá fáze trvá min. 2 roky a musí každá projít schválením na procentuální účinnost a bezpečnost, než se vůbec dostane na trh. Na trhu pak opět podléhají léky ověřování na účinnost a bezpečnost sběrem dat z nemocnic po celém světě. Zpravidla tak výzkum jednoho léku stojí stovky až miliardy dolarů, podle vážnosti nemoci.

Představte si, že homeopatik je stejně druhů jako léků a nemocí i dalece víc. Pokud by se tedy pod každým homeopatikem měl skrývat výzkum, stál by dohromady vývoj všech homeopatik najednou tisíce miliard dolarů.

Homeopaté tak prodávají cukrové kuličky, tvářící se jako alternativní léky, pod latinskými názvy, protože to zní přece dost vědecky. Mají tak cukrové kuličky na vše v několika gramovém balení, s výrobní hodnotou nula nula nic, ale prodejní i ve stovkách korun a s marží v tisících procentech. Geniální podvod. Homeopaté jsou tak obchodníci s deštěm. V našem kraji se pro ně ustálil výraz šmejdi, co vám prodají na převáděcí akci kosmickou léčící deku.

Aneb, jak podvodníci léčí rakovinu http://www.kezdravi.cz/oddeleni/258-rakovina-nador-chemoterapie

Dejte mi 60 krabiček jakýchkoliv homeopatik na spaní a každé dvě krabičky následující den ráno, po dobu jednoho měsíce, spolknu naráz. Bude Vám to stačit jako důkaz?

Homeopatický byznys chce parazitovat na opravdu nemocných lidech formou pojištění

Pokládám za vážný a neomluvitelný fakt, že se homeopatické lobby snaží protlačit sněmovnou uzákonění o homeopatických “lécích”, které by byly hrazeny pojišťovnami. Odmítám přispívat podvodníkům na jejich byznys, který by tímto parazitoval na opravdu nemocných lidech se závažnými chronickými nemocemi, protože by se peněžní prostředky dále rozředily na placeba v podobě cukrových tabletek (všechna homeopatika), jenž mají latinské názvy jen proto, aby vypadaly solidně a důležitě pro oklamání naivních lidí.  Už takto hází pojišťovny zdravotnictví a nemocným lidem klacky pod nohy, kdy jim odmítají hradit léčbu a vážně nemocní lidé to pak pociťují na vlastní kůží i peněžence.

Jak je možné, že by si svou část, z peněz určených pro opravdu nemocné lidi, ukrojila ještě homeopatika, která nemají žádné účinky a jsou to pouze cukrové tabletky, placeba určená pro hypochondry a blázny a jiné hlupáky, kteří uvěřili podvodníkům, jenž zneužívají naštvanosti lidí na nedokonalost systému, který se snaží vydělat na nemocných lidech a naštvanosti na spousty nezodpovědných lékařů atd. ?

Paradoxně tak mnoho lidí hledá pomoc a útěchu v náruči ještě horšího systému. Systému parazitů jenž se neštítí zneužívat chladný přístup mnoha lékařů a sester k pacientům, pro svůj byznys. Tito mesiášové otvírají svou náruč, hýří úsměvy, s pacienty si povídají, ti jim za to rádi platí, ale ve skutečnosti jsou tito mesiášové zcela bezpáteřní lidé, kteří si založili byznys na zneužívání nedokonalosti systému a zneužívání nevědomosti, neinformovanosti a potažmo hlouposti lidí, jenž se neumí vzdělávat. Dokáží pak lidem prodat cukrové tabletky bez jediné molekuly účinné látky. Homeopatici jsou  šmejdi, šmejdi s úsměvem na rtech, podobní tak v jistém směru těm, kteří vám prodají údajně léčivou deku  či kosmický Papinův hrnec apod.

Závěrem by mě velmi zajímalo a kladu si otázku, kdo z nich, díky své vychytralosti,  zneužívá tohoto podvodu a kdo tak činí jen pouze ze své nevědomosti a naivity, v přesvědčení, že druhé léčí a koná tak  dobro v tom hrozném systému plném zlých korporací?

PhDr. Ing. Antonín Pavlíček, PhD., o homeopatii:

 zdroj “Sisyfos.cz”- Akce: Homeopatie – nic v tom není
24.01.2011 / 00:04redakcečtenost 11649e-mailkategorie: článekverze pro tisk

30. ledna 2010 v 10:23 uspořádali britští skeptici po celé Anglii protestní happening, během kterého se veřejně “předávkovali” údajně velmi silnými homeopatickými léky – demonstrativně spolkli celé balení (až 100 cukrových tabletek). Bez jakýchkoli účinků. Empiricky tak prokázali neexistenci proklamovaných účinků.

V neděli 6. 2. 2011 v 10:23  pro velký úspěch byla tato akce uskutečněna v celosvětovém měřítku, včetně České republiky, kde ji zaštiťoval  Český klub skeptiků Sisyfos. Datum a čas akce odkazoval na Avogadrovu konstatu – v přeneseném slova smyslu na fakt, že homeopatické léky po sérii ředění neobsahují žádné účinné látky.

Akce proběhla v NEDĚLI 6. 2. 2011 v PRAZE

Stránky českého http://www.1023.cz a původního britského projektu http://www.1023.org.uk

PhDr. Ing. Antonín Pavlíček, PhD.
SISYFOS – Český klub skeptiků
e-mail: hospodar@sisyfos.cz

Homeopatie: Dokonalý podvod  Stephen Barrett, M.D.

(pozn. překl.) Tento článek doktora Barretta, předsedy americké organizace QuackWatch obsahuje některé části týkající se specificky USA, vedle toho však shrnuje základní argumenty proti homeopatii. Převážně bude jen opakovat, možná jen trochu jinou formou to, co bylo již mnohokrát vysloveno a napsáno, přesto je, myslím, dobré jej zveřejnit. Zaprvé díky jeho jasnému, srozumitelnému, shrnujícímu stylu a za druhé proto, že je třeba tyto skutečnosti stále znovu opakovat, neboť jsou neustále v mnoha diskuzích zastánci homeopatie zcela přehlíženy.

Homeopatické prostředky se těší zvláštnímu postavení na zdravotním trhu: Jsou jedinou kategorií šarlatánských přípravků, které se legálně prodávají jako léčiva. Tato situace vznikla následkem dvou okolností. Za prvé, americký federální zákon z roku 1938 o potravinách, léčivech a kosmetických přípravcích ( Federal Food, Drug, and Cosmetic Act), prosazený v kongresu homeopatem, který se stal senátorem, uznával jako léčiva všechny látky zahrnuté v seznamu homeopatických farmak Spojených států (Homeopathic Pharmacopeia of the United States) a za druhé, tento zákon neuložil na homeopatické přípravky stejné požadavky jako na ostatní léčiva.

Základní pověry

Homeopatie se datuje od konce 18. století, kdy německý lékař Samuel Hahnemann (1755-1843) začal formulovat její základní principy. Hahnemmann byl zcela oprávněně zoufalý z pouštění žilou, přikládání pijavic, aplikace projímadel a klystýrů a ostatních lékařských praktik jeho dnů, které nadělaly více škody než užitku. Na základě úvahy, že tyto procedury měly za cíl “vyvážit tělesný humor opačným účinkem”, dospěl ke svému “zákonu podobného” – tedy k poznatku, že příznaky nemoci mohou být léčeny extrémně malými množstvími látek, které, jsou-li podávány ve velkém množství, vyvolávají u zdravých lidí obdobné příznaky. Název “homeopatie” byl odvozen z řeckého homois (podobný) a pathos (utrpení nebo nemoc).

Hahnemann a jeho raní následovatelé prováděli “zkoušky”, při kterých podávali byliny, minerály a další látky zdravým lidem, včetně sebe samých, a podrobně zaznamenávali svá pozorování. Později byly tyto záznamy uspořádány do obsáhlých referenčních knih zvaných Materia medica, které jsou dodnes používány k vyhledávání léku “odpovídajícího” pacientovým příznaků.

Hahnemann tvrdil, že choroby představují narušení schopnosti těla se samo léčit a že je potřeba jen malý stimul k tomu, aby se znovu rozeběhl léčebný proces. Tvrdil také, že chronická onemocnění jsou projevem potlačeného “svrabu” (psora), tedy jakési nákazy či zlého ducha. Nejdříve používal malé dávky běžných léčiv. Později však začal používat enormní ředění a vytvořil teorii, že čím menší dávka, tím silnější efekt – princip, který nazval “zákonem infinitesimál”. To je však očividně v rozporu s dávkovou odezvou, kterou prokázali farmakologové.

Základem pro zařazení do Homeopathic Pharmacopeia není moderní vědecké testování, ale homeopatické zkoušky prováděné v 19. a počátkem 20. století. Soudobé (deváté) vydání popisuje přípravu více než tisíce homeopatických preparátů. Neidentifikuje příznaky nebo choroby, na které by měly být homeopatické přípravky použity – o tom rozhoduje homeopatický lékař nebo výrobce. Skutečnost, že látky ze seznamu Homeopathic Pharmacopeia jsou legálně uznávány jako “léky” neznamená, že jsou podle práva či podle amerického zákona o potravinách a lécích považovány za účinné.

Protože homeopatické přípravky byly ve skutečnosti méně škodlivé než léky ortodoxní medicíny 19. století, mnoho praktikujících lékařů je začalo používat. Na přelomu 19. a 20. století působilo v USA okolo 14 000 praktikujících homeopatů a 22 homeopatických škol. S rozvojem lékařské vědy a vzdělání došlo v Americe k prudkému úpadku homeopatie. Poslední čistě homeopatická škola v USA byla uzavřena v dvacátých letech [1].

Mnoho homeopatů tvrdí, že určití lidé jsou zvláště citliví na určitý přípravek (jejich “konstituční lék”), který jim zabírá při různých onemocněních. Tyto léky mohou být předepisovány podle “konstitučního typu” dané osoby – pojmenovaného podle odpovídajícího homeopatika způsobem připomínajícím astrologické typy. Například “typ Ignatia” je prý nervózní a často plačtivý a nesnáší cigaretový kouř. Typická “Pulsatilla” je mladá žena, s blond nebo světle hnědými vlasy, modrýma očima, jemné konstituce, která je něžná, bojácná, romantická, emotivní a přátelská, ale stydlivá. “Nux Vomica” je agresivní, bojovný a hyperaktivní. “Typ Sulfur” je rád nezávislý. A tak dále. Zní vám to jako racionální základ pro diagnózu a léčbu?

Homeopatika jsou placebo

Homeopatické přípravky jsou vyráběny z nerostů, rostlinných látek a dalších zdrojů. Je-li výchozí látka rozpustná, je jeden její díl rozpuštěn v devíti nebo devadesáti devíti dílech destilované vody nebo alkoholu a důkladně protřepán. Pokud látka rozpustná není, je jemně rozemleta a rozetřena s obdobným množstvím laktózy (mléčného cukru). Jedna část rozředěného přípravku je dále ředěna a celý proces se opakuje, dokud není dosaženo požadovaného ředění. Ředění v poměrech 1 ku 10 jsou značena římskými číslicemi X (1X = 1/10, 3X = 1/1000, 6X = 1/1000000). Obdobně jsou ředění 1 ku 100 značena římskou číslicí C (1C = 1/100, 3C = 1/1000000, atd.) Většina dnešních přípravku je v ředěních 6X až 30X, na trhu jsou však i přípravky 30C a vyšší.

Ředění 30X znamená, že originální substance byla ředěna 1 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 krát. Budeme-li vycházet z předpokladu, že krychlový centimetr vody obsahuje 15 kapek, představuje toto číslo více kapek vody, než kolik by se jich vešlo do nádrže 50 krát větší než je velikost zeměkoule. Představte si kapku červené barvy rozpuštěné v takové nádrži. Homeopatický zákon infinitesimal (nekonečně malých množství) se rovná tvrzení, že libovolná kapka odebraná později z naší nádrže bude obsahovat esenci této přidané červeně. Robert L. Park, Ph.D., významný fyzik, výkonný ředitel American Physical Society poznamenal, že jelikož nejmenší možné množství látky v roztoku je jedna molekula, ředění 30C by muselo mít jednu molekulu původní látky rozpuštěnou v 1 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 molekulách vody. To odpovídá velikosti nádrže více než 30 miliard krát větší než je velikost Země.

Occillococcinum, přípravek s ředěním 200C určený k “úlevě při nachlazení a příznacích podobných chřipce,” má ještě více za vlasy přitaženou “koncentraci”. Jeho “aktivní ingredience” je připravována 40 denní inkubací malého množství jater a srdcí čerstvě zabitých kachen. Výsledný roztok je filtrován, nízkoteplotně dehydratován a poté znovu hydratován a několikanásobně ředěn a na závěr jsou jim napouštěny cukrové granule. Pokud by jen jedna jediná molekula kachního srdce či játra přežila toto ředění, její koncentrace by byla 1 k 10 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000. Toto číslo, které má 400 nul, je mnohonásobně větší, než předpokládané množství všech molekul ve vesmíru, které je rovno přibližně jednomu googolu, tedy číslu, sestávajícímu z jedničky následované 100 nulami. Vydání časopisu U.S. News & World Report z 17. února 1997 si všímá toho, že pro celoroční produkci tohoto přípravku je potřeba jedna jediná kachna a přitom výnos z jeho celoročního prodeje v roce 1996 činil 20 miliónů dolarů. Časopis nazval tuto kachnu “dvaceti miliónovou kachnou”.

Z chemických zákonů vyplývá, že existuje jistá hranice ředění, kterého může být dosaženo, aniž by došlo k úplné ztrátě původní látky. Tato hranice je představována Avogadrovým číslem, které by odpovídalo homeopatickým ředěním 12C nebo 24X (tedy 1 k 1024). Sám Hahnemann si uvědomoval, že ve skutečnosti není možné, aby při extremních ředěních zůstala v roztoku byť jen jedna jediná molekula původní látky. Věřil však tomu, že důkladné protřepávání či roztírání látky při každém kroku ředění zanechává v látce “duchovní esenci” – “nezachytitelnou smysly”, která léčí tím, že oživuje tělesné “vitální síly”. Toto tvrzení je neopodstatněné. I kdyby byla pravda, že látka zanechává “otisk”, pak libovolná molekula vyskytující se ve vodě, by jí mohla vtisknout svoji “esenci”, která by pak mohla vyvolat silné a naprosto nepředvídatelné následky po požití pacientem.

Mnoho zastánců homeopatie tvrdí, že homeopatické přípravky připomínají očkování, protože to také způsobuje stimulaci organizmu s následnou imunitní odezvou. Toto srovnání však není správné. Množství aktivních složek v očkovací látce je mnohem větší a je možné je změřit. Navíc imunizace vyvolává tvorbu protilátek, jejichž koncentrace v krvi je také měřitelná. Homeopatické přípravky však žádnou takovou měřitelnou odezvu nevyvolávají.

Stan Polanski, lékařský asistent pracující ve veřejném zdravotním zařízení poblíž Asheville v Severní Karolíně rozvádí tyto argumenty dále:

 • Představte si, kolik přísad v množství odpovídajícím jedné molekule nebo větším musí být přítomno v každém homeopatickém léku. I za těch nejpřísnějších opatření pro udržení čistoty musí prach ve vzduchu ve výrobně léků obsahovat tisíce nejrůznějších molekul biologického původu z místních zdrojů (bakterie, viry, plísně, kapičky ve vydechovaném vzduchu, kousky kůže, hmyzí výkaly), ale i z vnějších zdrojů (částice pylu, hlíny, spaliny), další pozemské, ale i mimozemské minerální látky (meteorický prach). Podobně i samotná rozpouštědla musejí obsahovat celou řadu mikroskopických nečistot.
 • Homeopatické rozpouštění a potenciace představuje postupné ředění, dosahující fantastických extrémů, s protřepáváním mezi po sobě jdoucími ředěními. Protřepávání představuje periodický pohyb s nádobou obsahující připravovanou látku. Jakým způsobem se však během tohoto postupného procesu ředění připravovaná látka “dozví”, která z těchto nesčetných přísad obsažených v roztoku je Ta pravá, Ta o kterou opravdu jde? Jak je možné, že tisíce (či snad milióny) chemických přísad vědí, že mají zůstat nečinné, zatímco ta jedna “potenciovaná” je tou požehnanou v očích léčitele? Že by navíc tento postup mohl sloužit k přípravě rozdílných produktů určených výlučně k léčení jistého onemocnění je naprosto nepředstavitelné.
 • Dokud nejsou obhájci homeopatie schopni podat uspokojivé (a nemagické) vysvětlení mechanizmu “potenciace” právě jen jediné přísady v ředěné látce, je nemožné přijmout to, že jsou schopni identifikovat aktivní látku ve svém výrobku. Jakákoliv studie, která tvrdí, že předvedla efektivnost podávání homeopatik, by měla být okamžitě zavržena, pokud nepřinese současně seznam přísad v koncentracích rovných nebo větších, než odpovídá koncentraci předpokládané aktivní látky v každém kroku přípravy, spolu s objasněním toho, proč nejsou zařazeny mezi účinné látky.
 • Proces “zkoušek”, během niž homeopati rozhodli, které léky odpovídají kterým příznakům není již dnes platný. Zkoušky se skládaly z přijímání různých látek a zaznamenávání všech píchání, kašlání, bolení a svědění, které se potom objevily – mnohdy po několik dní. Následníci homeopatie považují u všech těchto pozorování za zaručené, že popsané příznaky byly způsobeny právě podanou látkou a následně usuzují, že extrémní zředění této látky povede k odstranění obdobných příznaků.

Dr. Park uvádí, že k tomu, abychom mohli předpokládat, že pozřeme alespoň jednu jedinou molekulu “léčebné” látky údajně obsažené v v pilulce o ředění 30X, by bylo třeba polknout okolo dvou miliard těchto pilulek, což představuje asi tisíc tun laktózy spolu se všemi nečistotami, které obsahuje.

“Elektrodiagnóza”

Někteří lékaři, zubaři a chiropraktici používají k upřesnění výběru homeopatických přípravků, které předepisují, “elektrodiagnostické” přístroje. Tito praktičtí lékaři tvrdí, že mohou určit příčiny libovolného onemocnění detekcí “energetické nerovnováhy”, která údajně dané potíže způsobuje. Někteří z nich také tvrdí, že mohou dokonce zjistit, zda někdo trpí alergií nebo zda je přecitlivělý na některé jídlo, vitamíny či jiné látky. Tato procedura se nazývá “elektroakupunktura podle Volla (EAV)”, “elktrodiagnóza” nebo “elektrodermální screening” a začala být používána během sedmdesátých let Dr. Reinholdem Vollem, západoněmeckým lékařem, který vyvinul původní přístroj. Mezi další modely patří “Vega”, “Dermatron”, “Accupath 1000”, a “Interro”.

Jejich zastánci tvrdí, že tyto přístroje měří narušení toku “elektromagnetické energie” podél tělesných “akupunkturních meridiánů”. Ve skutečnosti jsou to přístroje, které měří elektrický odpor pacientovy kůže při doteku sondou. Každý přistroj obsahuje nízkonapěťový zdroj. Jeden vývod přístroje vede k mosaznému válci pokrytému navlhčenou gázou, který pacient drží v jedné ruce. Druhý vývod je připojen k sondě, kterou se operátor dotýká “akupunkturních bodů” na pacientových nohou nebo na druhé ruce. Tím se uzavře elektrický obvod a přístroj registruje tok elektrického proudu. Informace se pak zobrazuje na ukazateli. Měřená hodnota závisí na síle s jakou je tlačena sonda proti pacientově kůži. Nejnovější verze jako “Interro” vydávají zvuky a zobrazují výsledky na obrazovce počítače. Vybraná léčba závisí na zaměření lékaře a může zahrnovat akupunkturu, úpravu diety, vitamínové přípravky nebo právě homeopatii. Kontrolní úřady některé typy elektroakupunkturních přístrojů zabavily, avšak nevyvíjejí systematickou snahu odstranit je z trhu.

Více informací o těchto přístrojích a fotografie některých z nich naleznete zde. Jestliže se s obdobným přístrojem setkáte, přečtěte si uvedený článek a používání přístroje nahlaste komisi udělující licence praktickým lékařům, státnímu zástupci, federální komisi pro obchod, FBI, NFIC nebo zdravotní pojišťovně, která lékaři proplácí účty spojené s používáním tohoto zařízení. Adresy těchto institucí naleznete zde.

(pozn. překl.: Tento odstavec je pochopitelně určen americkému čtenáři. S ohledem na kompletnost překladu jsem jej nevypustil, ostatně myslím, že je inspirující i pro čtenáře českého. Pokud máte nějaké informace o používání podobných přístrojů v Česku a o postoji odpovědných úřadů k této otázce, dejte mi prosím vědět, článek na toto téma můžeme uveřejnit v některém dalším vydání.)

Nepřesvědčivý “výzkum”

Protože mnoho homeopatických přípravků neobsahuje žádné detekovatelné množství účinné látky, je nemožné kontrolovat, zda skutečně obsahují to, co je uvedeno na označení léku. Narozdíl od většiny účinných léčiv nebyl jejich účinek prověřen dvojitými slepými klinickými testy. Ve skutečnosti naprostá většina homeopatických preparátu nebyla vůbec nikdy testována.

V roce 1990 bylo ve článku Review of Epidemiology analyzováno 40 náhodně vybraných studií, které srovnávaly homeopatickou léčbu s léčbou standardní, placebem a neléčeným průběhem. Autoři dospěli k závěru, že všechny experimenty až na tři, obsahovaly výrazné nedostatky ve svém návrhu a že pouze jeden z nich přinesl pozitivní výsledky. Autoři usoudili, že neexistuje žádný experimentální důkaz, že by homeopatická léčba měla větší hodnotu než placebo [2]. V roce 1995 publikoval časopis Prescrire International podobné závěry.

V roce 1994 časopis Pediatrics přinesl článek tvrdící, že bylo prokázáno, že homeopatická léčba byla úspěšná proti středně těžkým případům průjmových onemocnění mezi nikaragujskými dětmi. Toto tvrzení bylo založeno na zjištění, že v jistých dnech měla “léčená” skupina tužší stolici než skupina, které bylo podáváno placebo. Nicméně Sampson a London uvádějí, že: (1) studie používá nespolehlivé a nepotvrzené diagnostické a therapeutické schéma, (2) nebyla zajištěna žádná ochrana proti padělání podávaných přípravků, (3) léčba byla volena libovolně, (4) data byla špatně seskupena, nekonzistentní a obsahovala chyby, (5) výsledky měly pochybnou klinickou signifikanci a (6) léčba nepředstavuje nijak významný užitek pro veřejné zdraví, neboť jediný prostředek, nutný k léčbě lehké dětského průjmu je náležitý přísun tekutin a prevence nebo korekce případné dehydratace [3].

V roce 1995 bylo v časopise Pediatrics uveřejněno review, které vedlo k závěru, že:

Jelikož homeoptická léčba je obecně používána v podmínkách s proměnlivým výsledkem nebo vykazující spontánní uzdravení (tedy placebo odezva), je obecně považována za úspěšnou u některých pacientů. Nicméně, na vzdory velkému množství srovnávacích studií, které byly až do současné doby provedeny, neexistuje žádný důkaz, že by homeopatie byla efektivnější než aplikace placeba za shodných podmínek.

V prosinci 1996 zveřejnila skupina odborníku s názvem Homeopathic Medicines Research Group (HMRG) ustanovená komisí EU rozsáhlou zprávu. HMRG byla složena z odborníků zabývajících se homeopatickým výzkumem, odborníků v klinickém výzkumu, klinických farmakologů, biostatistiků a klinických epidemiologů. Skupina měla za úkol vyhodnotit publikované i nepublikované zprávy kontrolovaných studií homeopatické léčby. Po prozkoumání celkem 184 zpráv, došel tým k těmto závěrům: (1) pouze 17 studií bylo dostatečně dobře navrženo a dokumentováno, aby byly vůbec vhodné k posuzování, (2) v některých z těchto studií vykazovala homeopatická léčba lepší výsledky než placebo nebo neléčený průběh a (3) počet testovaných pacientů v těchto 17 studiích byl příliš nízký na to, aby bylo možné vyvodit jakékoliv obecné závěry o účinnosti homeopatické léčby za specifických podmínek. Jednoduše řečeno – většina homeopatického výzkumu je bezcenná a u žádného homeopatického produktu nebyla prokázána účinnost pro žádný léčebný účel. Národní rada proti podvodům ve zdravotnictví (National Council Against Health Fraud, NCAHF) varovala, že “sektářský charakter homeopatie vyvolává závažné pochybnosti o důvěryhodnosti výzkumníků v homeopatii” [4].

V roce 1997 rozhodly londýnské zdravotnické úřady o zastavení plateb za homeopatickou léčbu poté co dospěly k závěru, že její účinnost není dostatečně průkazná. Zdravotnické úřady ve čtvrtích Lambeth, Southwark, a Lewisham vykazovaly ročně více jak 500 pacientů Královské homeopatické nemocnice v Londýně (Royal Homoeopathic Hospital in London). Ve snaze o zredukování nákladů a proplácení pouze prokázaných léčebných postupů prostudovali lékaři veřejné zdravotní péče pracující na příslušných úřadech publikovanou vědeckou literaturu. Dospěli k závěru, že mnoho z těchto studií bylo metodicky pochybených a že nejnovější výzkum provedený Královskou homeopatickou nemocnicí neobsahoval žádná přesvědčivá zjištění, dokazující, že homeopatie přináší kladné klinické výsledky [5].

Zastánci homeopatie halasně prohlašují těch pár “pozitivních” studií za důkaz toho, že “homeopatie funguje”. I kdyby tyto výsledky bylo možné konzistentně reprodukovat (což se zdá být vysoce nepravděpodobné), znamenalo by to při nejlepším, že jistý přípravek je účinný proti jisté chorobě. Nedokazovalo by to však základní homeopatické teorie ani to, že je homeopatická léčba účinná proti jiným onemocněním.

Placebo efekt může být samozřejmě silný, ale případný kladný efekt ustoupení příznaků onemocnění při placebu by měl být porovnán s nebezpečím, které může vzniknout spoléháním se na neúčinný přípravek (a utrácením peněz za něj). Spontánní vymizení příznaků nemoci je jedním z faktorů, kterým homeopatie vděčí za svoji popularitu. Domníváme se však, že většina lidí, kteří považují za příčinu svého uzdravení homeopatický přípravek, by se stejně dobře zotavila i bez něj.

Homeopaté se usilovně snaží o to, aby byla homeopatie hrazena ze všeobecného zdravotního pojištění. Tvrdí, že nabízejí léčbu, která je bezpečnější, ohleduplnější, “přirozenější” a levnější, než konvenční péče – a mnohem více se zajímá o prevenci. Ve skutečnosti však homeopatická léčba žádnou prevenci neposkytuje a mnoho vůdčích postav homeopatie brojí proti očkování. Navíc zpráva přednesená na konferenci Národního střediska homeopatie z roku 1997 popisuje, jak homeopatický léčitel navrhoval použití homeopatických přípravků jako prevenci a léčbu ischemické choroby srdeční. Podle tohoto článku přednášející doporučoval použití různých 30C a 200C přípravků jako alternativu k aspirinu a lékům na snížení hladiny cholesterolu [6].

Je třeba přísnější kontrola

Pokud by Úřad Spojených Států pro potraviny a léčiva (U.S. Food and Drug administration, FDA) požadoval, aby i u homeopatických přípravků musela být prokázována jejich účinnost, pokud má být povolen jejich prodej – stejně tak jako je tomu u standardních léčiv – homeopatie by v USA vyhynula. Nic však nenasvědčuje tomu, že by o tom úřady uvažovaly. Úředníci FDA považují homeopatii za relativně neškodnou (v porovnání například s neúčinnými výrobky prodávanými jako léky na rakovinu nebo AIDS) a domnívají se, že jiným problémům by měla být dána přednost. Pokud by FDA zaútočil na homeopatii příliš rázně, mohli by její zastanci přimět lobováním Kongres ke své záchraně. Bez ohledu na toto riziko by neměl FDA dovolovat, aby bezcenné výrobky byly prodávány s tvrzením, že jsou účinné. Stejně tak by neměl tolerovat přítomnost podvodných “elektrodiagnostických” přístrojů na trhu.

V srpnu 1994 požádalo čtyřicet dva významných kritiků šarlatánství a pavědy tento úřad o potlačení prodeje homeopatických výrobků. Petice požaduje od FDA prosazení legislativních opatření, které by požadovaly, aby běžně prodávána homeopatika splňovala stejné požadavky na bezpečnost a účinnost jaké jsou kladeny na volně prodávané nehomeopatické léky. Žádá také o varování veřejnosti ve smyslu, že i když FDA umožňovala prodej homeopatických přípravků, nepovažuje je za účinné. FDA dosud na tuto petici neodpověděl. Nicméně 3. března 1998 na symposiu pořádaném časopisem “Good Housekeeping” uznal bývalý komisař FDA Dr. David A. Kessler, že homeopatické přípravky nefungují, řekl však, že neprosazoval jejich zákaz, protože se domníval, že Kongres by tento zákaz nepodpořil [7].

                                                                                    Stephen Barrett, M.D.

Seznam literatury

 1. Kaufman M. Homeopathy in America. Baltimore, 1971, The Johns Hopkins University Press.
 2. Hill C, Doyon F. Review of randomized trials of homeopathy. Review of Epidemiology 38:139­142, 1990.
 3. Sampson W, London W. Analysis of homeopathic treatment of childhood diarrhea. Pediatrics 96:961-964, 1995.
 4. NCAHF Position Paper on Homeopathy. Loma Linda, Ca.: National Council Against Health Fraud, 1994.
 5. Wise, J. Health authority stops buying homoeopathy. British Medical Journal 314:1574, 1997.
 6. Hauck KG. Homeopathy and coronary artery disease. Homeopathy Today 17(8):3, 1997.
 7. Kessler DA. Panel discussion on herbal dietary supplements. Consumer Safety Symposium on Dietary Supplements and Herbs, New York City, March 3, 1998.
Copyright © Stephen Barrett, M.D.
článek byl převzat ze stránky     Occamova břitva 
překlad © David Knespl
autora a překladatel se nepodařilo kontaktovat se žádostí o svolení (neexistující email). Máte-li na ně aktuální kontakt, dejte prosím vědět.

Závěrem něco pro pobavení: “aneb Homeopatická pohotovost”

Advertisements