Myšlenky 08-09: “Pokud si hodláte do “žil” napojit internetový kabel…”

Je nás “mnógo”, životní styl roste raketovým tempem a společné vědomí je internet. Když jsem před rokem svému nejlepšímu kamarádovi tvrdil, že investice do energií bude tím nejlepším možným počinem, netušil jsem ještě, jak moc se tento rok zviditelní právě poptávkou po energiích. Japonci musí spát v kotcích, aby se na svůj malý ostrov vešli a Čína svými městy s mrakodrapy zcela zastínila Manhattan. Rusko zveřejnilo zprávu, že má problémy uspokojit poptávku po ropě a nebylo to tím, že by ji měli málo.

Místo obilí a kukuřice se pěstují olejnaté plodiny a sýpky s obilím se mění na ethanol. Pralesy se kácejí dvakrát rychleji, protože byznys s biopalivy je neúprosná dravá chobotnice. Planeta tak není modrá ani zelená, ale změnila se na žluté peklo a pokud energie, co pohání vaše miláčky, je biopalivo, rozhodně se o tom nezmiňujte po své cestě na safari v Africe či mezi vískami v Latinské Americe (poptávka – růst cen komodit).

Internet snad spojil již celý svět a počet těch, jež se vyjadřují ke všemu, narůstá exponenciální řadou. Akce na jednom konci světa tak vyvolá okamžitou reakci na druhém. Každá zpráva pak nabude obřích celosvětových rozměrů a politici, různí analytici, významní lidé a další, se musí sakra hlídat ve svém slovníku.

Jsme svědky působivému pohybu akcií, kdy jedna zpráva dokáže vyzdvihnout společnosti ze dna k výšinám během pár hodin, když akcionáři mohou reagovat, pomocí online obchodování, z každého kousku země našeho šišatého světa.

Pokud si hodláte do “žil” napojit internetový kabel, měl bych vás upozornit, že se svezete na obrovské emoční tsunami. Je jedno, zda-li budete obchodovat nebo jen šířit své názory v různých diskuzí. Toto společné vědomí vás zcela pohltí, vyždímá a nakonec vyplivne do reálného světa, kde díky němu můžete, pokud budete dost empatičtí a bystří, uvidět vše v širších souvislostech.

Patříte-li mezi kosatky, zachováte si nadhled a budete pouze pozorovat emoční vlny, aniž byste se jimi nechaly pohltit, můžete se přizpůsobit každé situaci na světových trzích a tam, kde se “tučňáci” v panice vrhají ze skály na útesy, jež bičují rozbouřené vlny, vy s přehledem najdete tu, která vás přes ostré hrany přenese. Pamatujte, že emoce zabíjí myšlení…

2009

Čistá jak padlý sníh, tam někde za řekou, vím, že mě již neslyšíš. Šeptám si s hladinou, skládám něžná souvětí, posílám prosbu nevinnou, zaniká v zrcadle třpytivých souhvězdí. Vítr marně mi hladí vzpomínky, křičící touhou a bolestí, skláním se nad řekou, mučí mě nedbalou krutostí. Tonu v té prázdnotě, ruce podpírají klenbu mých slov, pláčou mi do dlaní, umírám v nahotě. Blýskavá přání plují hladinou, čechrám je s vděčností, stanou se posly mých slov, co k Tobě projdou věčností.

Čistá jak padlý sníh, tam někde za řekou, vím, že mě již neslyšíš. Konečky prstů hledám ve vlnách teplé tvé doteky, tiše si zoufají s nehranou věrností, třesou se, staly se otroky tvých sladkých něžností. Kaji se, spílám noční obloze, táži se třpytivých poslů a marně čekám odpověď, to cynik zatáhl oponu, ukryt, směje se v záloze.

Čistá jak padlý sníh, tam někde za řekou, vím, že mě již neslyšíš. Nořím se do vln a hledám tě v chladivé temnotě, laskán a objímán milostí, blázen, jež vydal se na pouť končící věčností.

Advertisements